نوحه سرایان اهل بیت (ع)ا

سینه زنی سنتی شهر مقدس مشهد

مقدمه

       سلام خدمت تمامی دوستداران اهل بیت (ع) و تمام بچه هیئتی های مخلص که برای مصیبات  اهل بیت (ع) به سر و سینه میزنند.

       نام این وبلاگ (نوحه سرایان اهل بیت (ع)) برگرفته از نام جلسه ای قدیمی است که در سال ۱۳۴۳ با هدف آموزش نوحه خوانی برای سینه زنی سنتی تأسیس گردید. اعضای مؤسس جلسه افرادی مثل حاج عبدالحسین موحد، حاج سیدمرتضی کافی، حاج حسین رضازاده (کلاهدوز)، استا ماشاالله ژیانی، حاج حسین حسین آبادی و حاج حیدر جوادی و دیگران بودند که در آن زمان پس از تأسیس جلسه با دعوت به حضور حاج غلامرضا آذر رحمه الله علیه (نوحه سرای اهل بیت و صاحب مجموعه کتابهای نوحه و دیوان آذر) رسمیت یافت. هم اکنون برخی از اعضای قدیمی جلسه هنوز زنده هستند و در حال خدمت به اهل بیت (ع).

       هدفم از ثبت این وبلاگ خدمت به سبکهای اصیل نوحه خوانی و سینه زنی مشهد مقدس است. همانطوری که سبکهای جدید و گاهی سبک و سخیف سینه زنی رواج بسیاری پیدا کرده و از اصل خودش که عزاداری است دور شده؛ احساس وظیفه کردم تا سبکهای قدیمی و سنتی و بسیار زیبا و اصیل کم کم به فراموشی سپرده نشوند.

       آنچه مسلم هست خصوصیت متفاوت و منحصر به فرد سبکهای سنتی است که به دلیل به قول مشهدی ها "سنگین بودن" و با طمئنینه خوانده شدن؛ همزمان با سینه زدن باعث گوش دادن، فهمیدن و دل دادن سینه زن به کلمات و مفهوم نوحه شده و سینه زن با گوش دل سپردن به نوحه، صرفاً به سر و سینه نمیزند.

       اینگونه نوحه ها اکثراً شرح وقایع مصیبتهای وارده بر اهل بیت علیهم السلام به زبان شعر (نوحه) و با سبک های مخصوص به هر نوحه (با توجه به وزن شعری آن)؛ با کلماتی ساده و مفاهیم بلند هستند.

       درصورتی که سبکها و نوحه های جدید اکثراً از جملات کلیشه ای ساخته شده و به قول معروف "کوچه بازاری" شده و متأسفانه خیلی از آنها با آهنگهای مختلف ترانه های جدید و قدیم خواننده های بعضاً کوچه بازاری! ساخته شده که نشان میدهد هیچ اصالت و اصولی ندارند.

+ نوشته شده در  شنبه دهم دی ۱۳۹۰ساعت 0:37  توسط رضا  |